Club History


The Bracknell Queen Bees were founded in November 1987, when Bracknell Ice Rink opened.

1988-89
First season,finished 3rd in the Capital Division.
Great Britain Representatives: Julie Biles, Rachel Cotton and Claire Pannell.

1989-90
Finished 3rd in the Southern Division.

1990-91
Inaugural season of the Premier Division with the top two teams from each division from the 1989-90 season forming this group. Chelmsford Cobras, however, who finished 2nd in our division, declined to move up to the Premier Division and we were offered the opportunity instead which we readily accepted.

Finished 2nd to Oxford City Rockets.
Claire Pannell finished 5th in the leading Scorers table and Karen Hare finished as 2nd leading netminder.

With this new higher division formulated the playoffs set-up was changed to the format we know today. The final saw Oxford City Rockets beating us 5-1, and therefore becoming both League and Playoff Champions.

Great Britain Representatives: Julie Biles, Rachel Cotton, Kathy Nike and Claire Pannell.

1991-92
Finished 2nd to Oxford City Rockets.
Play-offs: faced Oxford in the final. Drew the game 1-1, after both regulation time and sudden death overtime. 2 rounds of penalty shots gave the final result to Oxford 3-1. They were again both League and Playoff Champions.

1992-93
Yet again a carbon copy of the previous two!
Finished 2nd with Oxford the Champions for the third year running.
Playoffs: Oxford beat us 4-0 in the final.

Oxford were the first team to win both the League and Playoffs in 3 consecutive seasons.

1993-94
The loss of Oxford saw the league drop to just seven teams.
Finished 1st.
Play-offs: beat Slough 7-2.

1994-95
Premier Division returned to 8 teams.
Finished 3rd, Sunderland Scorpions won the league title for the first time, and the Playoffs.
Karen Hare was top goalie in the league.
Great Britain Representatives: Rachel Cotton, Lisa Davies, Jeanette Mountjoy and Kathy Nike.

1995-96
Finished 2nd to Sunderland Scorpions
No information on the Playoffs for this season, and therefore do not know if Sunderland managed the double again, if any one does have this information, please post it on the guest book.

Great Britain Representatives: Becky Bowles, Rachel Cotton, Lisa Davies, Jeanette Mountjoy and Claire Pannell.

1996-97
Finish 2nd again to Sunderland Scorpions.
Play-offs: Finish 2nd again to Sunderland Scorpions. (Could this be Sunderland’s 3rd double thus equaling Oxford’s record?)

1997-98
Finished 2nd to Sunderland Scorpions (again).
Play-offs: Finished 2nd to Sunderland Scorpions (again!).
Great Britain Representatives: Verity Boome, Vicky Burton, Laura Byrne, Rachelle Kyffin and Kim Strongman.

1998-99
Finished 3rd behind Slough Phantoms and Sunderland Scorpions (respectively).
Play-offs: finished 4th losing to Slough and then Guildford in the Bronze medal game.

1999-2000
This season unfortunately, began with us losing three of our international players for most of the season. Kim Strongman emigrated to Canada, Claire Pannell fell pregnant and Laura Byrne was in Canada, playing hockey until the early part of 2000.
Finished 5th.
Great Britain Representatives: Vicky Burton, Laura Byrne and Sam Cheetham.

2000-01
Our 13th season, the team grew immensely with new senior players and an influx of younger ones, with ages in the team now ranging from 6 years to 30 years.
Premier League: 2nd.
Play-offs: 3rd beating Sunderland Scorpions 3-1 in the bronze medal game.
Great Britain Representatives: Vicky Burton, Laura Byrne, Heather Brunning and Amy Johnson.

2001-02
Premier League: 4th.
Play-offs: 3rd beating Cardiff Comets.
Swindon Tournament: 2nd losing to Cardiff on penalty shots in the final.
Great Britain Representatives: Vicky Burton, Laura Byrne, Heather Brunning.
4 players selected to the newly formed England squad: Sam Bidmead, Rhian Hayes, Claire Pannell and Laura Stark.
2 players representing Wales: Sam Cheetham and Heather Brunning.
GB Roller/Skater/Inline representatives: Sam Bonathan, Heather Brunning, Sam Cheetham and Laura Stark.

2002-03
Premier League: 6th (by 1 point).
EIHA Knockout Cup: Winners beating Swindon 4-1 in the final.
Swindon Tournament: 3rd
Great Britain Representatives: Vicky Burton and Heather Brunning
GB Roller/Skater/Inline representatives: Sam Bonathan, Heather Brunning, Sam Cheetham and Laura Stark.
Wales representatives: Sam Cheetham and Heather Brunning.

2003-04
Premier League: 7th.
EIHA Knockout Cup: Quarter-finals losing to Solihull Vixens on penalty shots.
Swindon Tournament: Winners beating Swindon 3-0 in the final.
Great Britain Representatives: Heather Brunning
GB Roller/Skater/Inline representatives: Sam Bonathan and Laura Stark.
Wales representatives: Sam Cheetham and Heather Brunning.

2004-2005
Premier League: 3rd
Play-offs (Chairman’s Cup): Winners beating Sunderland 1-0 in the final.
EIHA Knockout Cup: Winners beating Swindon 8-2 in the final.
Swindon Tournament: 2nd losing to Cardiff on sudden-death penalty shots in the final.
GB Roller/Skater/Inline representatives: Sam Bonathan and Laura Stark.
Wales representatives: Sam Cheetham and Heather Brunning.
Southern Conference representatives: Sam Bonathan, Sam Bidmead, Jenni Jones, Lydia Westcombe, Dani Summers, Amy Lack, Chrissy Newman, Laura Stark

2005-2006
Premier League: 2nd
Play-offs (Bill Britton Memorial Cup): 3rd beating Slough Phantoms 8-0 for 3rd place
EIHA Knockout Cup: Semi-finalists
Swindon Tournament: 2nd losing to Cardiff Comets on sudden-death penalty shots in the final
GB Roller/Skater/Inline representatives: Natalie Aldridge, Sam Bonathan and Laura Stark.
Wales representatives: Sam Cheetham and Heather Brunning.
England representatives: Sam Bonathan, Alex von Haselberg-Palyvou, Lydia Westcombe, Jenni Jones, Natalie Aldridge (U16), Amanda Carr (U16)
Southern Conference representatives: Sam Bonathan, Natalie Aldridge (U16), Jenni Jones, Lydia Westcombe, Dani Summers (U16), Amy Lack, Chrissy Newman, Laura Stark, Amanda Carr (U16), Alex von Haselberg-Palyvou
Queen Bees run Development Squad for the first season. This new team accepted to play in Division One South as the Fire Bees for 2006-2007 season

2006-2007
Premier League: 2nd
Play-offs (Bill Britton Memorial Cup): Winners beating Newcastle Lady Vipers 2-1 in the final
EIHA Knockout Cup: Winners beating Solihull Vixens 5-0 in the final
Swindon Tournament: 3rd
Great Britain representatives: Alex von Haselberg-Palyvou
Great Britain U18 representatives: Natalie Aldridge, Amanda Carr, Dani Summers
GB Roller/Skater/Inline representatives: Natalie Aldridge, Laura Saunders and Laura Stark.
Wales representatives: Sam Phillips
England representatives: Natalie Aldridge, Jenni Jones, Amy Lack, Alex von Haselberg-Palyvou

2007-2008
Premier League: 3rd
Play-offs (Bill Britton Memorial Cup): 3rd
Swindon Tournament: Winners beating Slough 4-2 in final
Great Britain representatives: Alex von Haselberg-Palyvou, Amanda Carr, Natalie Aldridge
Wales representatives: Sam Phillips
England representatives: Amanda Carr, Tara Fitzpatrick, Kirsty Evans

2008-2009
Premier League: 4th
Play-offs (Bill Britton Memorial Cup): 1st
Swindon Tournament: 2nd
Great Britain representatives: Alex von Haselberg-Palyvou, Amanda Carr, Natalie Aldridge, Leanne Ganney, Chrissy Newman
Wales representatives: Sam Phillips

2009-2010
Premier League:
Play-offs (Bill Britton Memorial Cup):

2010-2011
Premier League: 2nd
Play-offs (Bill Britton Memorial Cup): 1st

Club sponsors